Kilopascal till Megapascal

1 kPa=0.001 MPa

Omvandlingsformel

Formeln för att konvertera Kilopascal till Megapascal är följande:

Megapascal = Kilopascal × 0.001

Använd på din beräkning:

1 kPa × 0.001 = 0.001 MPa

Populära Konverteringsvärden (Omvandlingstabell)

KilopascalMegapascal
0.01 kPa0.00001 MPa
0.1 kPa0.0001 MPa
1 kPa0.001 MPa
2 kPa0.002 MPa
3 kPa0.003 MPa
4 kPa0.004 MPa
5 kPa0.005 MPa
6 kPa0.006 MPa
7 kPa0.007 MPa
8 kPa0.008 MPa
9 kPa0.009 MPa
10 kPa0.01 MPa
20 kPa0.02 MPa
30 kPa0.03 MPa
40 kPa0.04 MPa
50 kPa0.05 MPa
60 kPa0.06 MPa
70 kPa0.07 MPa
80 kPa0.08 MPa
90 kPa0.09 MPa
100 kPa0.1 MPa
200 kPa0.2 MPa
300 kPa0.3 MPa
500 kPa0.5 MPa
1,000 kPa1 MPa
10,000 kPa10 MPa

Jämförelse av enheter

1 kPa (Kilopascal) =
Pascal1,000 Pa
Kilopascal1 kPa
Megapascal0.001 MPa
Bar0.01 bar
Millibar10 mbar
Pund per kvadrattum0.145037680789 psi
Atmosfär0.009869232667 atm
Torr7.50063755 Torr
Millimeter kvicksilver7.50063755 mmHg
Tum kvicksilver0.295299714445 inHg
1 MPa (Megapascal) =
Pascal1,000,000 Pa
Kilopascal1,000 kPa
Megapascal1 MPa
Bar10 bar
Millibar10,000 mbar
Pund per kvadrattum145.03768079 psi
Atmosfär9.86923267 atm
Torr7,500.63755419 Torr
Millimeter kvicksilver7,500.63755419 mmHg
Tum kvicksilver295.29971445 inHg

Relaterade omvandlingar

Pascal → Kilopascal (Pa → kPa)Pascal → Megapascal (Pa → MPa)Pascal → Bar (Pa → bar)Pascal → Millibar (Pa → mbar)Pascal → Pund per kvadrattum (Pa → psi)Pascal → Atmosfär (Pa → atm)Pascal → Torr (Pa → Torr)Pascal → Millimeter kvicksilver (Pa → mmHg)Pascal → Tum kvicksilver (Pa → inHg)
Kilopascal → Pascal (kPa → Pa)Kilopascal → Bar (kPa → bar)Kilopascal → Millibar (kPa → mbar)Kilopascal → Pund per kvadrattum (kPa → psi)Kilopascal → Atmosfär (kPa → atm)Kilopascal → Torr (kPa → Torr)Kilopascal → Millimeter kvicksilver (kPa → mmHg)Kilopascal → Tum kvicksilver (kPa → inHg)
Megapascal → Pascal (MPa → Pa)Megapascal → Kilopascal (MPa → kPa)Megapascal → Bar (MPa → bar)Megapascal → Millibar (MPa → mbar)Megapascal → Pund per kvadrattum (MPa → psi)Megapascal → Atmosfär (MPa → atm)Megapascal → Torr (MPa → Torr)Megapascal → Millimeter kvicksilver (MPa → mmHg)Megapascal → Tum kvicksilver (MPa → inHg)
Bar → Pascal (bar → Pa)Bar → Kilopascal (bar → kPa)Bar → Megapascal (bar → MPa)Bar → Millibar (bar → mbar)Bar → Pund per kvadrattum (bar → psi)Bar → Atmosfär (bar → atm)Bar → Torr (bar → Torr)Bar → Millimeter kvicksilver (bar → mmHg)Bar → Tum kvicksilver (bar → inHg)
Millibar → Pascal (mbar → Pa)Millibar → Kilopascal (mbar → kPa)Millibar → Megapascal (mbar → MPa)Millibar → Bar (mbar → bar)Millibar → Pund per kvadrattum (mbar → psi)Millibar → Atmosfär (mbar → atm)Millibar → Torr (mbar → Torr)Millibar → Millimeter kvicksilver (mbar → mmHg)Millibar → Tum kvicksilver (mbar → inHg)
Pund per kvadrattum → Pascal (psi → Pa)Pund per kvadrattum → Kilopascal (psi → kPa)Pund per kvadrattum → Megapascal (psi → MPa)Pund per kvadrattum → Bar (psi → bar)Pund per kvadrattum → Millibar (psi → mbar)Pund per kvadrattum → Atmosfär (psi → atm)Pund per kvadrattum → Torr (psi → Torr)Pund per kvadrattum → Millimeter kvicksilver (psi → mmHg)Pund per kvadrattum → Tum kvicksilver (psi → inHg)
Atmosfär → Pascal (atm → Pa)Atmosfär → Kilopascal (atm → kPa)Atmosfär → Megapascal (atm → MPa)Atmosfär → Bar (atm → bar)Atmosfär → Millibar (atm → mbar)Atmosfär → Pund per kvadrattum (atm → psi)Atmosfär → Torr (atm → Torr)Atmosfär → Millimeter kvicksilver (atm → mmHg)Atmosfär → Tum kvicksilver (atm → inHg)
Torr → Pascal (Torr → Pa)Torr → Kilopascal (Torr → kPa)Torr → Megapascal (Torr → MPa)Torr → Bar (Torr → bar)Torr → Millibar (Torr → mbar)Torr → Pund per kvadrattum (Torr → psi)Torr → Atmosfär (Torr → atm)Torr → Millimeter kvicksilver (Torr → mmHg)Torr → Tum kvicksilver (Torr → inHg)
Millimeter kvicksilver → Pascal (mmHg → Pa)Millimeter kvicksilver → Kilopascal (mmHg → kPa)Millimeter kvicksilver → Megapascal (mmHg → MPa)Millimeter kvicksilver → Bar (mmHg → bar)Millimeter kvicksilver → Millibar (mmHg → mbar)Millimeter kvicksilver → Pund per kvadrattum (mmHg → psi)Millimeter kvicksilver → Atmosfär (mmHg → atm)Millimeter kvicksilver → Torr (mmHg → Torr)Millimeter kvicksilver → Tum kvicksilver (mmHg → inHg)
Tum kvicksilver → Pascal (inHg → Pa)Tum kvicksilver → Kilopascal (inHg → kPa)Tum kvicksilver → Megapascal (inHg → MPa)Tum kvicksilver → Bar (inHg → bar)Tum kvicksilver → Millibar (inHg → mbar)Tum kvicksilver → Pund per kvadrattum (inHg → psi)Tum kvicksilver → Atmosfär (inHg → atm)Tum kvicksilver → Torr (inHg → Torr)Tum kvicksilver → Millimeter kvicksilver (inHg → mmHg)