Curie till Rad

1 Ci=3,700,000,000,000 rd

Omvandlingsformel

Formeln för att konvertera Curie till Rad är följande:

Rad = Curie × 3,700,000,000,000

Använd på din beräkning:

1 Ci × 3,700,000,000,000 = 3,700,000,000,000 rd

Populära Konverteringsvärden (Omvandlingstabell)

CurieRad
0.01 Ci37,000,000,000 rd
0.1 Ci370,000,000,000 rd
1 Ci3,700,000,000,000 rd
2 Ci7,400,000,000,000 rd
3 Ci11,100,000,000,000 rd
4 Ci14,800,000,000,000 rd
5 Ci18,500,000,000,000 rd
6 Ci22,200,000,000,000 rd
7 Ci25,900,000,000,000 rd
8 Ci29,600,000,000,000 rd
9 Ci33,300,000,000,000 rd
10 Ci37,000,000,000,000 rd
20 Ci74,000,000,000,000 rd
30 Ci111,000,000,000,000 rd
40 Ci148,000,000,000,000 rd
50 Ci185,000,000,000,000 rd
60 Ci222,000,000,000,000 rd
70 Ci259,000,000,000,000 rd
80 Ci296,000,000,000,000 rd
90 Ci333,000,000,000,000 rd
100 Ci370,000,000,000,000 rd
200 Ci740,000,000,000,000 rd
300 Ci1,110,000,000,000,000 rd
500 Ci1,850,000,000,000,000 rd
1,000 Ci3,700,000,000,000,000 rd
10,000 Ci37,000,000,000,000,000 rd

Jämförelse av enheter

1 Ci (Curie) =
Becquerel37,000,000,000 Bq
Kilobecquerel37,000,000 kBq
Megabecquerel37,000 MBq
Gigabecquerel37 GBq
Curie1 Ci
Millicurie1,000 mCi
Microcurie1,000,000 μCi
Rad3,700,000,000,000 rd
Gray37,000,000,000 Gy
Sievert37,000,000,000 Sv
Millisievert37,000,000,000,000 mSv
Mikrosievert37,000,000,000,000,000 μSv
Roentgen ekvivalent människa3,700,000,000,000 rem
Milliroentgen ekvivalent människa3,699,999,999,999,999.5 mrem
1 rd (Rad) =
Becquerel0.01 Bq
Kilobecquerel0.00001 kBq
Megabecquerel0.00000001 MBq
Gigabecquerel0.00000000001 GBq
Curie0.00000000000027027 Ci
Millicurie0.00000000027027 mCi
Microcurie0.00000027027 μCi
Rad1 rd
Gray0.01 Gy
Sievert0.01 Sv
Millisievert10 mSv
Mikrosievert10,000 μSv
Roentgen ekvivalent människa1 rem
Milliroentgen ekvivalent människa1,000 mrem

Relaterade omvandlingar

Becquerel → Kilobecquerel (Bq → kBq)Becquerel → Megabecquerel (Bq → MBq)Becquerel → Gigabecquerel (Bq → GBq)Becquerel → Curie (Bq → Ci)Becquerel → Millicurie (Bq → mCi)Becquerel → Microcurie (Bq → μCi)Becquerel → Rad (Bq → rd)Becquerel → Gray (Bq → Gy)Becquerel → Sievert (Bq → Sv)Becquerel → Millisievert (Bq → mSv)Becquerel → Mikrosievert (Bq → μSv)Becquerel → Roentgen ekvivalent människa (Bq → rem)Becquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (Bq → mrem)
Kilobecquerel → Becquerel (kBq → Bq)Kilobecquerel → Megabecquerel (kBq → MBq)Kilobecquerel → Gigabecquerel (kBq → GBq)Kilobecquerel → Curie (kBq → Ci)Kilobecquerel → Millicurie (kBq → mCi)Kilobecquerel → Microcurie (kBq → μCi)Kilobecquerel → Rad (kBq → rd)Kilobecquerel → Gray (kBq → Gy)Kilobecquerel → Sievert (kBq → Sv)Kilobecquerel → Millisievert (kBq → mSv)Kilobecquerel → Mikrosievert (kBq → μSv)Kilobecquerel → Roentgen ekvivalent människa (kBq → rem)Kilobecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (kBq → mrem)
Megabecquerel → Becquerel (MBq → Bq)Megabecquerel → Kilobecquerel (MBq → kBq)Megabecquerel → Gigabecquerel (MBq → GBq)Megabecquerel → Curie (MBq → Ci)Megabecquerel → Millicurie (MBq → mCi)Megabecquerel → Microcurie (MBq → μCi)Megabecquerel → Rad (MBq → rd)Megabecquerel → Gray (MBq → Gy)Megabecquerel → Sievert (MBq → Sv)Megabecquerel → Millisievert (MBq → mSv)Megabecquerel → Mikrosievert (MBq → μSv)Megabecquerel → Roentgen ekvivalent människa (MBq → rem)Megabecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (MBq → mrem)
Gigabecquerel → Becquerel (GBq → Bq)Gigabecquerel → Kilobecquerel (GBq → kBq)Gigabecquerel → Megabecquerel (GBq → MBq)Gigabecquerel → Curie (GBq → Ci)Gigabecquerel → Millicurie (GBq → mCi)Gigabecquerel → Microcurie (GBq → μCi)Gigabecquerel → Rad (GBq → rd)Gigabecquerel → Gray (GBq → Gy)Gigabecquerel → Sievert (GBq → Sv)Gigabecquerel → Millisievert (GBq → mSv)Gigabecquerel → Mikrosievert (GBq → μSv)Gigabecquerel → Roentgen ekvivalent människa (GBq → rem)Gigabecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (GBq → mrem)
Curie → Becquerel (Ci → Bq)Curie → Kilobecquerel (Ci → kBq)Curie → Megabecquerel (Ci → MBq)Curie → Gigabecquerel (Ci → GBq)Curie → Millicurie (Ci → mCi)Curie → Microcurie (Ci → μCi)Curie → Gray (Ci → Gy)Curie → Sievert (Ci → Sv)Curie → Millisievert (Ci → mSv)Curie → Mikrosievert (Ci → μSv)Curie → Roentgen ekvivalent människa (Ci → rem)Curie → Milliroentgen ekvivalent människa (Ci → mrem)
Millicurie → Becquerel (mCi → Bq)Millicurie → Kilobecquerel (mCi → kBq)Millicurie → Megabecquerel (mCi → MBq)Millicurie → Gigabecquerel (mCi → GBq)Millicurie → Curie (mCi → Ci)Millicurie → Microcurie (mCi → μCi)Millicurie → Rad (mCi → rd)Millicurie → Gray (mCi → Gy)Millicurie → Sievert (mCi → Sv)Millicurie → Millisievert (mCi → mSv)Millicurie → Mikrosievert (mCi → μSv)Millicurie → Roentgen ekvivalent människa (mCi → rem)Millicurie → Milliroentgen ekvivalent människa (mCi → mrem)
Microcurie → Becquerel (μCi → Bq)Microcurie → Kilobecquerel (μCi → kBq)Microcurie → Megabecquerel (μCi → MBq)Microcurie → Gigabecquerel (μCi → GBq)Microcurie → Curie (μCi → Ci)Microcurie → Millicurie (μCi → mCi)Microcurie → Rad (μCi → rd)Microcurie → Gray (μCi → Gy)Microcurie → Sievert (μCi → Sv)Microcurie → Millisievert (μCi → mSv)Microcurie → Mikrosievert (μCi → μSv)Microcurie → Roentgen ekvivalent människa (μCi → rem)Microcurie → Milliroentgen ekvivalent människa (μCi → mrem)
Rad → Becquerel (rd → Bq)Rad → Kilobecquerel (rd → kBq)Rad → Megabecquerel (rd → MBq)Rad → Gigabecquerel (rd → GBq)Rad → Curie (rd → Ci)Rad → Millicurie (rd → mCi)Rad → Microcurie (rd → μCi)Rad → Gray (rd → Gy)Rad → Sievert (rd → Sv)Rad → Millisievert (rd → mSv)Rad → Mikrosievert (rd → μSv)Rad → Roentgen ekvivalent människa (rd → rem)Rad → Milliroentgen ekvivalent människa (rd → mrem)
Gray → Becquerel (Gy → Bq)Gray → Kilobecquerel (Gy → kBq)Gray → Megabecquerel (Gy → MBq)Gray → Gigabecquerel (Gy → GBq)Gray → Curie (Gy → Ci)Gray → Millicurie (Gy → mCi)Gray → Microcurie (Gy → μCi)Gray → Rad (Gy → rd)Gray → Sievert (Gy → Sv)Gray → Millisievert (Gy → mSv)Gray → Mikrosievert (Gy → μSv)Gray → Roentgen ekvivalent människa (Gy → rem)Gray → Milliroentgen ekvivalent människa (Gy → mrem)
Sievert → Becquerel (Sv → Bq)Sievert → Kilobecquerel (Sv → kBq)Sievert → Megabecquerel (Sv → MBq)Sievert → Gigabecquerel (Sv → GBq)Sievert → Curie (Sv → Ci)Sievert → Millicurie (Sv → mCi)Sievert → Microcurie (Sv → μCi)Sievert → Rad (Sv → rd)Sievert → Gray (Sv → Gy)Sievert → Millisievert (Sv → mSv)Sievert → Mikrosievert (Sv → μSv)Sievert → Roentgen ekvivalent människa (Sv → rem)Sievert → Milliroentgen ekvivalent människa (Sv → mrem)
Millisievert → Becquerel (mSv → Bq)Millisievert → Kilobecquerel (mSv → kBq)Millisievert → Megabecquerel (mSv → MBq)Millisievert → Gigabecquerel (mSv → GBq)Millisievert → Curie (mSv → Ci)Millisievert → Millicurie (mSv → mCi)Millisievert → Microcurie (mSv → μCi)Millisievert → Rad (mSv → rd)Millisievert → Gray (mSv → Gy)Millisievert → Sievert (mSv → Sv)Millisievert → Mikrosievert (mSv → μSv)Millisievert → Roentgen ekvivalent människa (mSv → rem)Millisievert → Milliroentgen ekvivalent människa (mSv → mrem)
Mikrosievert → Becquerel (μSv → Bq)Mikrosievert → Kilobecquerel (μSv → kBq)Mikrosievert → Megabecquerel (μSv → MBq)Mikrosievert → Gigabecquerel (μSv → GBq)Mikrosievert → Curie (μSv → Ci)Mikrosievert → Millicurie (μSv → mCi)Mikrosievert → Microcurie (μSv → μCi)Mikrosievert → Rad (μSv → rd)Mikrosievert → Gray (μSv → Gy)Mikrosievert → Sievert (μSv → Sv)Mikrosievert → Millisievert (μSv → mSv)Mikrosievert → Roentgen ekvivalent människa (μSv → rem)Mikrosievert → Milliroentgen ekvivalent människa (μSv → mrem)
Roentgen ekvivalent människa → Becquerel (rem → Bq)Roentgen ekvivalent människa → Kilobecquerel (rem → kBq)Roentgen ekvivalent människa → Megabecquerel (rem → MBq)Roentgen ekvivalent människa → Gigabecquerel (rem → GBq)Roentgen ekvivalent människa → Curie (rem → Ci)Roentgen ekvivalent människa → Millicurie (rem → mCi)Roentgen ekvivalent människa → Microcurie (rem → μCi)Roentgen ekvivalent människa → Rad (rem → rd)Roentgen ekvivalent människa → Gray (rem → Gy)Roentgen ekvivalent människa → Sievert (rem → Sv)Roentgen ekvivalent människa → Millisievert (rem → mSv)Roentgen ekvivalent människa → Mikrosievert (rem → μSv)Roentgen ekvivalent människa → Milliroentgen ekvivalent människa (rem → mrem)
Milliroentgen ekvivalent människa → Becquerel (mrem → Bq)Milliroentgen ekvivalent människa → Kilobecquerel (mrem → kBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Megabecquerel (mrem → MBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Gigabecquerel (mrem → GBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Curie (mrem → Ci)Milliroentgen ekvivalent människa → Millicurie (mrem → mCi)Milliroentgen ekvivalent människa → Microcurie (mrem → μCi)Milliroentgen ekvivalent människa → Rad (mrem → rd)Milliroentgen ekvivalent människa → Gray (mrem → Gy)Milliroentgen ekvivalent människa → Sievert (mrem → Sv)Milliroentgen ekvivalent människa → Millisievert (mrem → mSv)Milliroentgen ekvivalent människa → Mikrosievert (mrem → μSv)Milliroentgen ekvivalent människa → Roentgen ekvivalent människa (mrem → rem)