Gigabecquerel till Roentgen ekvivalent människa

1 GBq=100,000,000,000 rem

Omvandlingsformel

Formeln för att konvertera Gigabecquerel till Roentgen ekvivalent människa är följande:

Roentgen ekvivalent människa = Gigabecquerel × 100,000,000,000

Använd på din beräkning:

1 GBq × 100,000,000,000 = 100,000,000,000 rem

Populära Konverteringsvärden (Omvandlingstabell)

GigabecquerelRoentgen ekvivalent människa
0.01 GBq1,000,000,000 rem
0.1 GBq10,000,000,000 rem
1 GBq100,000,000,000 rem
2 GBq200,000,000,000 rem
3 GBq300,000,000,000 rem
4 GBq400,000,000,000 rem
5 GBq500,000,000,000 rem
6 GBq600,000,000,000 rem
7 GBq700,000,000,000 rem
8 GBq800,000,000,000 rem
9 GBq900,000,000,000 rem
10 GBq1,000,000,000,000 rem
20 GBq2,000,000,000,000 rem
30 GBq3,000,000,000,000 rem
40 GBq4,000,000,000,000 rem
50 GBq5,000,000,000,000 rem
60 GBq6,000,000,000,000 rem
70 GBq7,000,000,000,000 rem
80 GBq8,000,000,000,000 rem
90 GBq9,000,000,000,000 rem
100 GBq10,000,000,000,000 rem
200 GBq20,000,000,000,000 rem
300 GBq30,000,000,000,000 rem
500 GBq50,000,000,000,000 rem
1,000 GBq100,000,000,000,000 rem
10,000 GBq1,000,000,000,000,000 rem

Jämförelse av enheter

1 GBq (Gigabecquerel) =
Becquerel1,000,000,000 Bq
Kilobecquerel1,000,000 kBq
Megabecquerel1,000 MBq
Gigabecquerel1 GBq
Curie0.027027027027 Ci
Millicurie27.02702703 mCi
Microcurie27,027.02702703 μCi
Rad100,000,000,000 rd
Gray1,000,000,000 Gy
Sievert1,000,000,000 Sv
Millisievert1,000,000,000,000 mSv
Mikrosievert1,000,000,000,000,000 μSv
Roentgen ekvivalent människa100,000,000,000 rem
Milliroentgen ekvivalent människa99,999,999,999,999.98 mrem
1 rem (Roentgen ekvivalent människa) =
Becquerel0.01 Bq
Kilobecquerel0.00001 kBq
Megabecquerel0.00000001 MBq
Gigabecquerel0.00000000001 GBq
Curie0.00000000000027027 Ci
Millicurie0.00000000027027 mCi
Microcurie0.00000027027 μCi
Rad1 rd
Gray0.01 Gy
Sievert0.01 Sv
Millisievert10 mSv
Mikrosievert10,000 μSv
Roentgen ekvivalent människa1 rem
Milliroentgen ekvivalent människa1,000 mrem

Relaterade omvandlingar

Becquerel → Kilobecquerel (Bq → kBq)Becquerel → Megabecquerel (Bq → MBq)Becquerel → Gigabecquerel (Bq → GBq)Becquerel → Curie (Bq → Ci)Becquerel → Millicurie (Bq → mCi)Becquerel → Microcurie (Bq → μCi)Becquerel → Rad (Bq → rd)Becquerel → Gray (Bq → Gy)Becquerel → Sievert (Bq → Sv)Becquerel → Millisievert (Bq → mSv)Becquerel → Mikrosievert (Bq → μSv)Becquerel → Roentgen ekvivalent människa (Bq → rem)Becquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (Bq → mrem)
Kilobecquerel → Becquerel (kBq → Bq)Kilobecquerel → Megabecquerel (kBq → MBq)Kilobecquerel → Gigabecquerel (kBq → GBq)Kilobecquerel → Curie (kBq → Ci)Kilobecquerel → Millicurie (kBq → mCi)Kilobecquerel → Microcurie (kBq → μCi)Kilobecquerel → Rad (kBq → rd)Kilobecquerel → Gray (kBq → Gy)Kilobecquerel → Sievert (kBq → Sv)Kilobecquerel → Millisievert (kBq → mSv)Kilobecquerel → Mikrosievert (kBq → μSv)Kilobecquerel → Roentgen ekvivalent människa (kBq → rem)Kilobecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (kBq → mrem)
Megabecquerel → Becquerel (MBq → Bq)Megabecquerel → Kilobecquerel (MBq → kBq)Megabecquerel → Gigabecquerel (MBq → GBq)Megabecquerel → Curie (MBq → Ci)Megabecquerel → Millicurie (MBq → mCi)Megabecquerel → Microcurie (MBq → μCi)Megabecquerel → Rad (MBq → rd)Megabecquerel → Gray (MBq → Gy)Megabecquerel → Sievert (MBq → Sv)Megabecquerel → Millisievert (MBq → mSv)Megabecquerel → Mikrosievert (MBq → μSv)Megabecquerel → Roentgen ekvivalent människa (MBq → rem)Megabecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (MBq → mrem)
Gigabecquerel → Becquerel (GBq → Bq)Gigabecquerel → Kilobecquerel (GBq → kBq)Gigabecquerel → Megabecquerel (GBq → MBq)Gigabecquerel → Curie (GBq → Ci)Gigabecquerel → Millicurie (GBq → mCi)Gigabecquerel → Microcurie (GBq → μCi)Gigabecquerel → Rad (GBq → rd)Gigabecquerel → Gray (GBq → Gy)Gigabecquerel → Sievert (GBq → Sv)Gigabecquerel → Millisievert (GBq → mSv)Gigabecquerel → Mikrosievert (GBq → μSv)Gigabecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (GBq → mrem)
Curie → Becquerel (Ci → Bq)Curie → Kilobecquerel (Ci → kBq)Curie → Megabecquerel (Ci → MBq)Curie → Gigabecquerel (Ci → GBq)Curie → Millicurie (Ci → mCi)Curie → Microcurie (Ci → μCi)Curie → Rad (Ci → rd)Curie → Gray (Ci → Gy)Curie → Sievert (Ci → Sv)Curie → Millisievert (Ci → mSv)Curie → Mikrosievert (Ci → μSv)Curie → Roentgen ekvivalent människa (Ci → rem)Curie → Milliroentgen ekvivalent människa (Ci → mrem)
Millicurie → Becquerel (mCi → Bq)Millicurie → Kilobecquerel (mCi → kBq)Millicurie → Megabecquerel (mCi → MBq)Millicurie → Gigabecquerel (mCi → GBq)Millicurie → Curie (mCi → Ci)Millicurie → Microcurie (mCi → μCi)Millicurie → Rad (mCi → rd)Millicurie → Gray (mCi → Gy)Millicurie → Sievert (mCi → Sv)Millicurie → Millisievert (mCi → mSv)Millicurie → Mikrosievert (mCi → μSv)Millicurie → Roentgen ekvivalent människa (mCi → rem)Millicurie → Milliroentgen ekvivalent människa (mCi → mrem)
Microcurie → Becquerel (μCi → Bq)Microcurie → Kilobecquerel (μCi → kBq)Microcurie → Megabecquerel (μCi → MBq)Microcurie → Gigabecquerel (μCi → GBq)Microcurie → Curie (μCi → Ci)Microcurie → Millicurie (μCi → mCi)Microcurie → Rad (μCi → rd)Microcurie → Gray (μCi → Gy)Microcurie → Sievert (μCi → Sv)Microcurie → Millisievert (μCi → mSv)Microcurie → Mikrosievert (μCi → μSv)Microcurie → Roentgen ekvivalent människa (μCi → rem)Microcurie → Milliroentgen ekvivalent människa (μCi → mrem)
Rad → Becquerel (rd → Bq)Rad → Kilobecquerel (rd → kBq)Rad → Megabecquerel (rd → MBq)Rad → Gigabecquerel (rd → GBq)Rad → Curie (rd → Ci)Rad → Millicurie (rd → mCi)Rad → Microcurie (rd → μCi)Rad → Gray (rd → Gy)Rad → Sievert (rd → Sv)Rad → Millisievert (rd → mSv)Rad → Mikrosievert (rd → μSv)Rad → Roentgen ekvivalent människa (rd → rem)Rad → Milliroentgen ekvivalent människa (rd → mrem)
Gray → Becquerel (Gy → Bq)Gray → Kilobecquerel (Gy → kBq)Gray → Megabecquerel (Gy → MBq)Gray → Gigabecquerel (Gy → GBq)Gray → Curie (Gy → Ci)Gray → Millicurie (Gy → mCi)Gray → Microcurie (Gy → μCi)Gray → Rad (Gy → rd)Gray → Sievert (Gy → Sv)Gray → Millisievert (Gy → mSv)Gray → Mikrosievert (Gy → μSv)Gray → Roentgen ekvivalent människa (Gy → rem)Gray → Milliroentgen ekvivalent människa (Gy → mrem)
Sievert → Becquerel (Sv → Bq)Sievert → Kilobecquerel (Sv → kBq)Sievert → Megabecquerel (Sv → MBq)Sievert → Gigabecquerel (Sv → GBq)Sievert → Curie (Sv → Ci)Sievert → Millicurie (Sv → mCi)Sievert → Microcurie (Sv → μCi)Sievert → Rad (Sv → rd)Sievert → Gray (Sv → Gy)Sievert → Millisievert (Sv → mSv)Sievert → Mikrosievert (Sv → μSv)Sievert → Roentgen ekvivalent människa (Sv → rem)Sievert → Milliroentgen ekvivalent människa (Sv → mrem)
Millisievert → Becquerel (mSv → Bq)Millisievert → Kilobecquerel (mSv → kBq)Millisievert → Megabecquerel (mSv → MBq)Millisievert → Gigabecquerel (mSv → GBq)Millisievert → Curie (mSv → Ci)Millisievert → Millicurie (mSv → mCi)Millisievert → Microcurie (mSv → μCi)Millisievert → Rad (mSv → rd)Millisievert → Gray (mSv → Gy)Millisievert → Sievert (mSv → Sv)Millisievert → Mikrosievert (mSv → μSv)Millisievert → Roentgen ekvivalent människa (mSv → rem)Millisievert → Milliroentgen ekvivalent människa (mSv → mrem)
Mikrosievert → Becquerel (μSv → Bq)Mikrosievert → Kilobecquerel (μSv → kBq)Mikrosievert → Megabecquerel (μSv → MBq)Mikrosievert → Gigabecquerel (μSv → GBq)Mikrosievert → Curie (μSv → Ci)Mikrosievert → Millicurie (μSv → mCi)Mikrosievert → Microcurie (μSv → μCi)Mikrosievert → Rad (μSv → rd)Mikrosievert → Gray (μSv → Gy)Mikrosievert → Sievert (μSv → Sv)Mikrosievert → Millisievert (μSv → mSv)Mikrosievert → Roentgen ekvivalent människa (μSv → rem)Mikrosievert → Milliroentgen ekvivalent människa (μSv → mrem)
Roentgen ekvivalent människa → Becquerel (rem → Bq)Roentgen ekvivalent människa → Kilobecquerel (rem → kBq)Roentgen ekvivalent människa → Megabecquerel (rem → MBq)Roentgen ekvivalent människa → Gigabecquerel (rem → GBq)Roentgen ekvivalent människa → Curie (rem → Ci)Roentgen ekvivalent människa → Millicurie (rem → mCi)Roentgen ekvivalent människa → Microcurie (rem → μCi)Roentgen ekvivalent människa → Rad (rem → rd)Roentgen ekvivalent människa → Gray (rem → Gy)Roentgen ekvivalent människa → Sievert (rem → Sv)Roentgen ekvivalent människa → Millisievert (rem → mSv)Roentgen ekvivalent människa → Mikrosievert (rem → μSv)Roentgen ekvivalent människa → Milliroentgen ekvivalent människa (rem → mrem)
Milliroentgen ekvivalent människa → Becquerel (mrem → Bq)Milliroentgen ekvivalent människa → Kilobecquerel (mrem → kBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Megabecquerel (mrem → MBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Gigabecquerel (mrem → GBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Curie (mrem → Ci)Milliroentgen ekvivalent människa → Millicurie (mrem → mCi)Milliroentgen ekvivalent människa → Microcurie (mrem → μCi)Milliroentgen ekvivalent människa → Rad (mrem → rd)Milliroentgen ekvivalent människa → Gray (mrem → Gy)Milliroentgen ekvivalent människa → Sievert (mrem → Sv)Milliroentgen ekvivalent människa → Millisievert (mrem → mSv)Milliroentgen ekvivalent människa → Mikrosievert (mrem → μSv)Milliroentgen ekvivalent människa → Roentgen ekvivalent människa (mrem → rem)