Milliroentgen ekvivalent människa till Rad

1 mrem=0.001 rd

Omvandlingsformel

Formeln för att konvertera Milliroentgen ekvivalent människa till Rad är följande:

Rad = Milliroentgen ekvivalent människa × 0.001

Använd på din beräkning:

1 mrem × 0.001 = 0.001 rd

Populära Konverteringsvärden (Omvandlingstabell)

Milliroentgen ekvivalent människaRad
0.01 mrem0.00001 rd
0.1 mrem0.0001 rd
1 mrem0.001 rd
2 mrem0.002 rd
3 mrem0.003 rd
4 mrem0.004 rd
5 mrem0.005 rd
6 mrem0.006 rd
7 mrem0.007 rd
8 mrem0.008 rd
9 mrem0.009 rd
10 mrem0.01 rd
20 mrem0.02 rd
30 mrem0.03 rd
40 mrem0.04 rd
50 mrem0.05 rd
60 mrem0.06 rd
70 mrem0.07 rd
80 mrem0.08 rd
90 mrem0.09 rd
100 mrem0.1 rd
200 mrem0.2 rd
300 mrem0.3 rd
500 mrem0.5 rd
1,000 mrem1 rd
10,000 mrem10 rd

Jämförelse av enheter

1 mrem (Milliroentgen ekvivalent människa) =
Becquerel0.00001 Bq
Kilobecquerel0.00000001 kBq
Megabecquerel0.00000000001 MBq
Gigabecquerel0.00000000000001 GBq
Curie0.00000000000000027027 Ci
Millicurie0.00000000000027027 mCi
Microcurie0.00000000027027 μCi
Rad0.001 rd
Gray0.00001 Gy
Sievert0.00001 Sv
Millisievert0.01 mSv
Mikrosievert10 μSv
Roentgen ekvivalent människa0.001 rem
Milliroentgen ekvivalent människa1 mrem
1 rd (Rad) =
Becquerel0.01 Bq
Kilobecquerel0.00001 kBq
Megabecquerel0.00000001 MBq
Gigabecquerel0.00000000001 GBq
Curie0.00000000000027027 Ci
Millicurie0.00000000027027 mCi
Microcurie0.00000027027 μCi
Rad1 rd
Gray0.01 Gy
Sievert0.01 Sv
Millisievert10 mSv
Mikrosievert10,000 μSv
Roentgen ekvivalent människa1 rem
Milliroentgen ekvivalent människa1,000 mrem

Relaterade omvandlingar

Becquerel → Kilobecquerel (Bq → kBq)Becquerel → Megabecquerel (Bq → MBq)Becquerel → Gigabecquerel (Bq → GBq)Becquerel → Curie (Bq → Ci)Becquerel → Millicurie (Bq → mCi)Becquerel → Microcurie (Bq → μCi)Becquerel → Rad (Bq → rd)Becquerel → Gray (Bq → Gy)Becquerel → Sievert (Bq → Sv)Becquerel → Millisievert (Bq → mSv)Becquerel → Mikrosievert (Bq → μSv)Becquerel → Roentgen ekvivalent människa (Bq → rem)Becquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (Bq → mrem)
Kilobecquerel → Becquerel (kBq → Bq)Kilobecquerel → Megabecquerel (kBq → MBq)Kilobecquerel → Gigabecquerel (kBq → GBq)Kilobecquerel → Curie (kBq → Ci)Kilobecquerel → Millicurie (kBq → mCi)Kilobecquerel → Microcurie (kBq → μCi)Kilobecquerel → Rad (kBq → rd)Kilobecquerel → Gray (kBq → Gy)Kilobecquerel → Sievert (kBq → Sv)Kilobecquerel → Millisievert (kBq → mSv)Kilobecquerel → Mikrosievert (kBq → μSv)Kilobecquerel → Roentgen ekvivalent människa (kBq → rem)Kilobecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (kBq → mrem)
Megabecquerel → Becquerel (MBq → Bq)Megabecquerel → Kilobecquerel (MBq → kBq)Megabecquerel → Gigabecquerel (MBq → GBq)Megabecquerel → Curie (MBq → Ci)Megabecquerel → Millicurie (MBq → mCi)Megabecquerel → Microcurie (MBq → μCi)Megabecquerel → Rad (MBq → rd)Megabecquerel → Gray (MBq → Gy)Megabecquerel → Sievert (MBq → Sv)Megabecquerel → Millisievert (MBq → mSv)Megabecquerel → Mikrosievert (MBq → μSv)Megabecquerel → Roentgen ekvivalent människa (MBq → rem)Megabecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (MBq → mrem)
Gigabecquerel → Becquerel (GBq → Bq)Gigabecquerel → Kilobecquerel (GBq → kBq)Gigabecquerel → Megabecquerel (GBq → MBq)Gigabecquerel → Curie (GBq → Ci)Gigabecquerel → Millicurie (GBq → mCi)Gigabecquerel → Microcurie (GBq → μCi)Gigabecquerel → Rad (GBq → rd)Gigabecquerel → Gray (GBq → Gy)Gigabecquerel → Sievert (GBq → Sv)Gigabecquerel → Millisievert (GBq → mSv)Gigabecquerel → Mikrosievert (GBq → μSv)Gigabecquerel → Roentgen ekvivalent människa (GBq → rem)Gigabecquerel → Milliroentgen ekvivalent människa (GBq → mrem)
Curie → Becquerel (Ci → Bq)Curie → Kilobecquerel (Ci → kBq)Curie → Megabecquerel (Ci → MBq)Curie → Gigabecquerel (Ci → GBq)Curie → Millicurie (Ci → mCi)Curie → Microcurie (Ci → μCi)Curie → Rad (Ci → rd)Curie → Gray (Ci → Gy)Curie → Sievert (Ci → Sv)Curie → Millisievert (Ci → mSv)Curie → Mikrosievert (Ci → μSv)Curie → Roentgen ekvivalent människa (Ci → rem)Curie → Milliroentgen ekvivalent människa (Ci → mrem)
Millicurie → Becquerel (mCi → Bq)Millicurie → Kilobecquerel (mCi → kBq)Millicurie → Megabecquerel (mCi → MBq)Millicurie → Gigabecquerel (mCi → GBq)Millicurie → Curie (mCi → Ci)Millicurie → Microcurie (mCi → μCi)Millicurie → Rad (mCi → rd)Millicurie → Gray (mCi → Gy)Millicurie → Sievert (mCi → Sv)Millicurie → Millisievert (mCi → mSv)Millicurie → Mikrosievert (mCi → μSv)Millicurie → Roentgen ekvivalent människa (mCi → rem)Millicurie → Milliroentgen ekvivalent människa (mCi → mrem)
Microcurie → Becquerel (μCi → Bq)Microcurie → Kilobecquerel (μCi → kBq)Microcurie → Megabecquerel (μCi → MBq)Microcurie → Gigabecquerel (μCi → GBq)Microcurie → Curie (μCi → Ci)Microcurie → Millicurie (μCi → mCi)Microcurie → Rad (μCi → rd)Microcurie → Gray (μCi → Gy)Microcurie → Sievert (μCi → Sv)Microcurie → Millisievert (μCi → mSv)Microcurie → Mikrosievert (μCi → μSv)Microcurie → Roentgen ekvivalent människa (μCi → rem)Microcurie → Milliroentgen ekvivalent människa (μCi → mrem)
Rad → Becquerel (rd → Bq)Rad → Kilobecquerel (rd → kBq)Rad → Megabecquerel (rd → MBq)Rad → Gigabecquerel (rd → GBq)Rad → Curie (rd → Ci)Rad → Millicurie (rd → mCi)Rad → Microcurie (rd → μCi)Rad → Gray (rd → Gy)Rad → Sievert (rd → Sv)Rad → Millisievert (rd → mSv)Rad → Mikrosievert (rd → μSv)Rad → Roentgen ekvivalent människa (rd → rem)Rad → Milliroentgen ekvivalent människa (rd → mrem)
Gray → Becquerel (Gy → Bq)Gray → Kilobecquerel (Gy → kBq)Gray → Megabecquerel (Gy → MBq)Gray → Gigabecquerel (Gy → GBq)Gray → Curie (Gy → Ci)Gray → Millicurie (Gy → mCi)Gray → Microcurie (Gy → μCi)Gray → Rad (Gy → rd)Gray → Sievert (Gy → Sv)Gray → Millisievert (Gy → mSv)Gray → Mikrosievert (Gy → μSv)Gray → Roentgen ekvivalent människa (Gy → rem)Gray → Milliroentgen ekvivalent människa (Gy → mrem)
Sievert → Becquerel (Sv → Bq)Sievert → Kilobecquerel (Sv → kBq)Sievert → Megabecquerel (Sv → MBq)Sievert → Gigabecquerel (Sv → GBq)Sievert → Curie (Sv → Ci)Sievert → Millicurie (Sv → mCi)Sievert → Microcurie (Sv → μCi)Sievert → Rad (Sv → rd)Sievert → Gray (Sv → Gy)Sievert → Millisievert (Sv → mSv)Sievert → Mikrosievert (Sv → μSv)Sievert → Roentgen ekvivalent människa (Sv → rem)Sievert → Milliroentgen ekvivalent människa (Sv → mrem)
Millisievert → Becquerel (mSv → Bq)Millisievert → Kilobecquerel (mSv → kBq)Millisievert → Megabecquerel (mSv → MBq)Millisievert → Gigabecquerel (mSv → GBq)Millisievert → Curie (mSv → Ci)Millisievert → Millicurie (mSv → mCi)Millisievert → Microcurie (mSv → μCi)Millisievert → Rad (mSv → rd)Millisievert → Gray (mSv → Gy)Millisievert → Sievert (mSv → Sv)Millisievert → Mikrosievert (mSv → μSv)Millisievert → Roentgen ekvivalent människa (mSv → rem)Millisievert → Milliroentgen ekvivalent människa (mSv → mrem)
Mikrosievert → Becquerel (μSv → Bq)Mikrosievert → Kilobecquerel (μSv → kBq)Mikrosievert → Megabecquerel (μSv → MBq)Mikrosievert → Gigabecquerel (μSv → GBq)Mikrosievert → Curie (μSv → Ci)Mikrosievert → Millicurie (μSv → mCi)Mikrosievert → Microcurie (μSv → μCi)Mikrosievert → Rad (μSv → rd)Mikrosievert → Gray (μSv → Gy)Mikrosievert → Sievert (μSv → Sv)Mikrosievert → Millisievert (μSv → mSv)Mikrosievert → Roentgen ekvivalent människa (μSv → rem)Mikrosievert → Milliroentgen ekvivalent människa (μSv → mrem)
Roentgen ekvivalent människa → Becquerel (rem → Bq)Roentgen ekvivalent människa → Kilobecquerel (rem → kBq)Roentgen ekvivalent människa → Megabecquerel (rem → MBq)Roentgen ekvivalent människa → Gigabecquerel (rem → GBq)Roentgen ekvivalent människa → Curie (rem → Ci)Roentgen ekvivalent människa → Millicurie (rem → mCi)Roentgen ekvivalent människa → Microcurie (rem → μCi)Roentgen ekvivalent människa → Rad (rem → rd)Roentgen ekvivalent människa → Gray (rem → Gy)Roentgen ekvivalent människa → Sievert (rem → Sv)Roentgen ekvivalent människa → Millisievert (rem → mSv)Roentgen ekvivalent människa → Mikrosievert (rem → μSv)Roentgen ekvivalent människa → Milliroentgen ekvivalent människa (rem → mrem)
Milliroentgen ekvivalent människa → Becquerel (mrem → Bq)Milliroentgen ekvivalent människa → Kilobecquerel (mrem → kBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Megabecquerel (mrem → MBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Gigabecquerel (mrem → GBq)Milliroentgen ekvivalent människa → Curie (mrem → Ci)Milliroentgen ekvivalent människa → Millicurie (mrem → mCi)Milliroentgen ekvivalent människa → Microcurie (mrem → μCi)Milliroentgen ekvivalent människa → Gray (mrem → Gy)Milliroentgen ekvivalent människa → Sievert (mrem → Sv)Milliroentgen ekvivalent människa → Millisievert (mrem → mSv)Milliroentgen ekvivalent människa → Mikrosievert (mrem → μSv)Milliroentgen ekvivalent människa → Roentgen ekvivalent människa (mrem → rem)